Piiblitund Pühalepa palvemajas iga kuu esimesel teisipäeval kell 18.00
Palve- ja laulutund Pühalepa palvemajas iga kuu kolmandal teisipäeval kell 18.00, peale palvetundi osaduskohv.

17.9.10

Nabala palvemaja 84. aastapäev 12. septembril 2010.a.

Piiblitunni algus kell 10.00. Kuulutustunni algus kell 12.00. Osavõtjaid 90-100

Piiblitunni pidas UI rektor, professor doktor Randar Tasmuth.

Jüri koguduse õpetaja Tanel Ots avas palvemaja aastapäeva Isa, Poja ja Püha Vaimu nimel. Ta ütles, et me oleme nii rikkad, meid on nii palju, kes Jumala Sõna otsivad. Tullakse naaberkihelkondadest ja kaugemalt, täna ka Saaremaalt. Vennastekogudusel ei ole praegu hiilgeajad, aga aastapäevad on kui majakad, kuhu kokku tullakse. Laseme Jumala sõnal kõnelda. V. Ilja on andnud välja Vennastekoguduse 6. osa, kus ta on jõudnud tänapäeva. Seal on ka see Miku talu maadele ehitatud palvemaja sees. Siin on kaua koos käidud.

Alguslaul „Mu jõud, Sind tahan armastada“.

Palve aluseks 1Pe 5 pt Heitke kõik oma mure tema peale, sest tema peab hoolt teie eest. Alguspalve.

T. Ots tutvustas tänase päeva kava ja andis seejärel sõna piiblitunni pidajale Randar Tasmuthile.

R. Tasmuth oli piiblitunni tekstiks valinud Ro1:16-17 Ma ei häbene evangeeliumi; sest see on Jumala vägi päästeks igaühele, kes usub, juudile esmalt, ja siis kreeklasele. Sest Jumala õigus on ilmunud evangeeliumis usust usku, nõnda nagu on kirjutatud: „Aga õige jääb usust elama!“

R.T. tutvustas ajaloolist tausta, mil Paulus Rooma kirja kirjutas. Siis evangeeliume sellisel kujul, kui me neid tunneme, veel ei olnud.

R T tekstikäsitlus oli põhjalik, detailideni läbi mõeldud ja esitatud lihtsas sõnastuses. Lähtudes kuuldud tekstist, selgub, et kogu ülejäänud kirjaosa on õieti nende kahe salmi kommentaar. Kiri toetub kahele sambale. Esimene neist on evangeelium. Siin kuulsime ammendava ülevaate evangeeliumi olemusest; see on vägi päästeks; kuulutatud kõigile, kõik võivad saada sellest osa; aga päästetud saavad vaid need, kes usuvad. Teine märksõna on Jumala õigus. See erineb inimese õiguse mõiste arusaamast. Jumala õiguse juurde kuulub arm. Ja see tähendab piiramatut armastust.

Oli võimalus esitada küsimusi või täiendusi. Siin võtsid sõna Priit Rannut, Elmar Reinsoo, Hillat Vatsel ja Valter Ots.

Ühiselt lauldi „Jeesusele, Jeesusele tahan laulda ma“

R. Tasmuth pidas palve.

Oli pool tundi vaheaega enne kuulutustunni algust ja see kulus üksteisega vesteldes kiiresti.

Kell 12.00 algas kuulutustund, mille juhatas sisse noorteklubi Esik.

Esimene laul oli Rick Ridings "Isa, ühenda"

Jaane Lend tervitas kokkutulnuid ja luges palve aluseks Jh 1:11-12 Ta tuli omade keskele, ent omad ei võtnud teda vastu. Aga kõigile, kes ta vastu võtsid, andis ta meelevalla saada Jumala lasteks.

Järgnes palve. Seejärel tutvustas Jaane lühidalt hiljuti ilmunud raamatukest „Henningu lugu“ ning luges ette selle lõpuosast Kristjan Luhametsa kommentaari.

Ühislaul laululehtedelt „Ma kummardan Sind, armuvägi“

Palvemaja aastapäevaks tõid tervitusi mitmed. T. Ots andis esimesena sõna tervituseks Saue vabakoguduse pastor Vahur Utnole. Ta meenutas kõike seda head ja ilusat, mida Jumal on andnud Nabala rahvale, võimaluse juba 84 aastat koos käia Jumala sõna juures, lugeda piiblit ja julgustada teineteist. See on olnud imeilus, õnnistatud elu. Olgem julged Jumalat teenima ja pangem tähele tema häält oma südame kaudu.

Esikult pala: Lamont Hiebert "Kohtu minuga"
Heljut Kapral tervitas Endla vennastekoguduse palvemaja poolt ja luges VL salmi 1 Pt 5:7 Heitke kõik oma mure tema peale, sest tema peab hoolt teie eest!

„Psühhiaater Ennet on kirjutanud hiljuti Postimehes, et 75 % meie elanikest kannatab murede ja stressi all. See on kohutav arv. Ei osata oma muredega midagi peale hakata. Ometi on meil Jumal, kellele me võime oma mured heita. Kolm asja on tähtsad: siirad palved Jumala poole, täitke armastuse käsku, misjonikäsku – minge kõike maailma...“ Heljut andis oma sõnavõtu Tanelile üle ka kirjalikult.

Esikult pala: „Uus käsk“

Sõna sai Hageri kogudusest Tõnu Lend. Jumal on sinuga kõiges, mis sa teed, ütleb Jumalasõna. Mõtted on veel piiblitunnis. Aabram uskus uskumatut. Kas me julgeme uskuda uskumatut. Kuulasime omal ajal Ameerika Häält ja mõned uskusid, et me saame vabaks. Ometi nii läks. Lootsime, et nüüd, kui oleme vabad, Eesti rahvas tuleb kirikusse. Mida varem me kogeme Jumalat, seda parem. Tähtis on, et me ei raiskaks oma elu.

Laine Pootsmaa Nissist ja Harku palvemajast: Jh 1:11-12 Ta tuli omade keskele, ent omad ei võtnud teda vastu. Aga kõigile, kes ta vastu võtsid, andis ta meelevalla saada Jumala lasteks, neile, kes usuvad tema nimesse. Ta rääkis, et kui Jeesus maa peale tagasi tuleb, kas ta siis usku leiab. Mis usk see on? See on päästev usk, usaldav usk, nagu näeme 10 pidalitõbise loos. Päästev usk on tänulik usk, alaline valmisolek, nagu 10 neitsi loos. Neile, kes usuvad tema nimesse. Uskumise objektiks on Jeesus Kristus. Jeesus tegeleb meiega ka täna.

Esikult pala: Andrae Crouch "Jeesus on vastus"
Titta Hämäläinen tutvustas noorteklubi Esik, kus enamus osavõtjaid on Hageri kogudusest, 3.aastat tagasi loodud. Hakati rääkima, et Sakku ehitada kirik. Noored said visiooni rajada Sakku kogudus, et kui kirik saab valmis, on seal kogudus olemas. Titta rääkis veel Harri Haameri Siberi mälestustest, kus piibel oli talle leib, kui tal seda ei oleks, jääks ta nälga. Piibli kirjakoht, mis Tittat on kõnetanud, on Matteuse evangeeliumist, kus Jeesus käis vee peal. Jüngrid kohkusid ja mida ütles Jeesus: Ärge kartke, see olen mina“. „Ärge kartke, sest mina olen teiega“.

Esikult pala: Desperation Band "Jumalale loodan"
Elmar Reinsoo: toon tervitusi Saaremaalt Kihelkonnalt. Ef 5: 1-2 1Võtke nüüd Jumal eeskujuks nagu armastatud lapsed, ja käige armastuses, nõnda nagu Kristus meid on armastanud ja on iseenese loovutanud meie eest anniks ja ohvriks, magusaks lõhnaks Jumalale. Paljudele lastele on eeskujuks palvetavad vanemad, kristlikud kodud. Paulus palub aga võtta eeskujuks Jumal. See patuga rikutud inimene võib olla Jumala poolt armastatud. Jeesus õpetas meile, missugune on Jumal – meie Looja meie tõeline Isa. Nagu iga laps sünnib eraldi üksinda, nii algab ka vaimulik elu iga juures isiklikult. Mitte igaüks ei saa oma silmi taeva poole tõsta ja öelda „Meie Isa“. Alles pärast uuestisündi saab seda teda. Meil Eestimaal on palju kogudusi, ometi on meil üks Jumal, kelle me võime võtta endale eeskujuks. Jumala perre kuulumise vajadusest.

Esikult pala: Hillsong "Iga päev"
Tervitusi tõi
Endel Mikker. Ta rääkis oma käigust vanasse kaubamajja, kus ta polnud ligi 10 aastat käinud, imestas, kui palju oli igal korrusel kaupa. Toidu osakonnas oli suur valik leiba ja muud kaupa. Kui koju jõudsin, vaatasin Eesti Kirikusse ja seal oli lause: „ Kiida mu hing Issandat ja ära unusta ainsatki tema heategu“. Kas me kiidame oma Issandat piisavalt selle eest, et me poed on kaupa täis, et meil on Jumala sõna vabalt kasutada. Kiitkem Issandat selle suure armu eest!

Esikult pala: „Otsige esiti Jumala riiki“

Valter Ots: Jumala sõna kohta öeldakse, et ta on nagu vasar, mis purustab kalju, on nagu kahe teraga mõõk, mis tungib läbi ja see ei tule tühjalt tagasi. Mida ütleb meile Jumala sõna . Kui me sõna uurime, siis me tunnetame tõe ja tõde teeb meid vabaks.

Kui me ei ole Kristuses, siis me ei suuda midagi teha. Sinna sisse on raske pääseda. Meie poolne vaimulik võimlemine Kristusesse ei vii, see on Kristuse tegu. Meie igapäevane palve peaks olema – Jumal, anna meile tarkuse ja ilmutuse vaimu Kristuse tunnetamiseks! Jumal on lubanud avada meie silmi ja annab meile just nii palju, et seista püsti. Rohkem ei suuda me teha, kui meile antakse.

Esikult pala: „Jeesus, võta mu käed" viis George N. Allen, s Thomas A. Dorsey

Priit Rannut teatas sissejuhatuseks, et on hetkel keerulises olukorras, kuna osa siinviibivaist vendadest-õdedest on palunud meenutada seda, millest kõnelesin Pikavere palvemaja aastapäevakoosolekul. Paljudel ei olnud võimalust sellest lõpuni osa võtta. „Püüan teha kokkuvõtlikult. Teemaks oli talentidega kauplemise tähendamissõna Mt.25,14-30. Lugu on ju tuntud. Ei midagi uut. Meie, kristlaste isand, s.o Issand, on läinud pikaks ajaks võõrsile. Kunagi ammu oli olnud tema lahkumishetk. Ta oli tõstnud õnnistades oma käed ja siis oli pilv varjanud teda jüngrite silme eest. Tema asemel seisid kaks taeva saadikut ja teatasid:

„See Jeesus, kes teilt võeti üles taevasse, tuleb samal kombel.“ Jüngritele, kes varsti jäävad tema tagasituleku ootajateks, oli see lugu jutustatud. Meie oleme praegu need mahajääjad ja tema ootajad. Nii on jutustatud see ka meie jaoks, et mõistaksime tema vastuvõtuks valmistuda. Tähendamissõnas on kauplemine oma talendiga nii tähtis, et sellest oleneb inimese elu ja surm – igavene elu või hukkumine. Mis erilised talendid siis sellised on? Ärgem unustagem: jutt on talentidest, mida isand annab oma sulastele oma varandusest. Teistele neid ei jaotata.

Mida annab Jeesus ainult oma jüngritele? Ta annab neile oma Sõna, oma Vaimu, oma tõotused, oma rahu. Jeesus jätab järgijatele oma lapsesuhte Isaga ja teadmise palvest kui juurdepääsust Jumala kõnetundi. Aga anded tähendavad ka ülesandeid! Ja sellepärast saadakse talente vastavalt igaühe võimekusele ja eeldustele. Usaldatud talentide arv on erinev – erinev mehele ja naisele, apostlile ja kirikukoristajale, erinev tahtejõulisele ja tugevale ning ihu ja vaimuannete poolest nõrgale.

Meid muidugi häirib ühe talendi omaniku saatus. Teame – ka 1 talendi saanu on tegelikult suure varanduse omanik (1 tl.= töölise 25 aasta palk, ca 1,5mn). Ta on suure varanduse omanik, aga ei mõista seda hinnata, ei hooli sellest. Ei pea seda tähtsaks.

Aga kui me ei kasuta neid meile antud talente, kui see oleks ka üksainuke, siis jääme sellestki ilma, ütles Jeesus.

„Sa halb ja laisk sulane!“ nii algab kohtuotsus, „miks ei kasutanud sa seda, mis sulle oli antud? Sa oleksid kogenud, et see pisku, mida omad, suureneb nagu iseenesest – nagu talent, mis on antud pankurite kätte intresse kandma. Aga sina kartsid ja matsid oma talendi maha!“Aga usk on julgus usaldada ja jääda ustavaks.

Hea kuulaja, võib-olla arvad sinagi, et sinule kingitud osa on õige tühine – minna sellega turule kauplema, oleks narrus! Sinna sind ei oodatagi. Aga kauplema pead sa igal juhul iseenda elus hoidmiseks! Ja siis varandus kasvab. Kasuta vaid seda piskut armastust, mis sul on, ja sa näed, et kõikjalt kohtad vastuarmastust – armastus hakkab kasvama! Kasuta oma nappi igatsust Jumala järele ja hakka lugema Piiblit!

Ja peagi näed, kuidas sinu igatsus ja vaimulik huvi hakkab kasvama.

Usk kasvab, kui seda teistele jagame. Palvetama õpime palvetades!

Tähendamissõna lõpeb masendavalt: “Kõlbmatu sulane heitke välja kaugele pimedusse...”

Meie aga ei taha lõpetada sellise kohutava pildiga, vaid kuulutame: „Veel on armuaeg! Veel on võimalus oma maetud talent välja kaevata, oma kõhklused, kartus ja ebatruudus andeks paluda ning otsustavalt uuesti kauplejate ritta asuda!

Uus algus, uus võimalus, uus lootus! AAMEN.

Tanel Ots leidis lõpetuseks, et me oleme sellest päevast palju kaasa saanud, mida me saame jagada teistele. Meil on kohustus edasi teenida, oma perekonnas, töö juures, naabrite juures.

Mälestati neid, kes on Jumala rahusse jõudnud, Helmi Kerde´t, Loreida Sinisaar´t Paul Saar´t, Armilda-Loviise Kauri. T. Ots: Kanname nad Jumala ette Pauluse sõnadega: “Kristus on mu elu ja surm on minu kasu“.

Võtame lõpupalvesse Eestimaa kõikide vennastekoguduste töö ja töötegijad ja ka Jüri Pootsmaa, kes ületas 70 eluaasta piiri. Ma palun kaasa palvetama Margus Pootsmaa, Elari Lend`i, Henri Lend´i.

Lõpetati ühise „Meie Isa palvega“.

Tanel Ots lausus õnnistussõnad

Lauldi üheskoos „Mis tunneb hing, kui viimaks lõpeb sõda“

Teated palvemajade aastapäevadest, mis olnud ja mis veel tulemas. T. Ots tänas Esiku lauljaid-mängijaid, tänas perenaisi ja teatas, et lauad kaetakse õue.

Järgnes osadussöömaaeg piparmündi tee, võileibade, koduküpsetiste ja kringliga. Ilm oli ilus, päike oli küll pilve taga, aga oli soe. Soojade südametega mindi koduteele.

Endla palvelas

16. sept. 2010a.a